Ev Dekorasyonu
Mutfaklarda Ankastre Modelleri Galeri için tıklayın

Mutfaklarda Ankastre Modelleri

03 Aralık 2016
Ankastre modelleri mutfaklarımızın dekorasyonunu ana hatlarıyla belirliyor. Davlumbazdan, fırına kadar farklı seçenekler sunuyor.

Ankastreler ocak, fırın, davlumbaz veya fırın dolabı gibi mutfak gereçlerinin iç içe geçmiş haline ifade eden, mutfakların ana bölümlerini oluşturan eşyalardır. Dilimize İtalyanca “İncastre” kelimesinden dahil olmuştur. İncastre, dilimizde “gömülü” anlamına geliyor. Mutfağımızda önemli işlevleri olan ankastre modelleri mutfak dekorasyonunda bir bütünün önemli parçalarıdır.

Ankastreler mutfağın bazı alanlarında gömülü olarak kullanılır. Bir bulaşık makinesi, fırın, davlumbaz hatta bir kahve makinesi bile mutfak mobilyalarının içerisine monte edilebilmektedir. İki seçeneğiniz bulunuyor. Bildiğimiz gibi bazı stoklu hazır mutfaklar değişik marka ve fiyatlarda satılıyor. İkinci ihtimal var ki biz mümkün olduğunca bunu tavsiye ediyoruz, özel siparişle yaptırılan mutfaklar. Özel siparişi tavsiye ediyoruz çünkü bütün mutfaklar farklı geometrik şekillere sahip. Bir kolon çıkıntısı veya düz olmayan duvarlar nedeniyle hazır mutfakları kullanmak pek mümkün olmuyor. Olsa da eni veya boyu ile ilgili problemler meydana gelebiliyor.

Eğer mutfağınız da davlumbaz kullanacaksınız bunu açık veya kapalı olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Bazı davlumbazlar dışarıda kullanılacak şekilde tasarlanırken bazıları mutfak dolabının içinde görünmeyecek tarzda kullanılabiliyor. Bu tamamen sizin zevkinize kalmış bir tercih meselesidir. Bu yüzden ister büyük mutfaklar olsun, ister küçük mutfaklar hepsinde farklı stillerde ankastre seti tasarlanıyor. Sizler için örnek teşkil etmesi amacıyla aşağıdaki galeri sayfalarımızda birbirinden farklı örnekler sunmaya çalıştık. Bu mutfaklardan ilham alabilir ve en uygun modeli kendi mutfağınızda uygulayabilirsiniz.

Ankastreler mobilyalara göre üretilir. Elektrik aksamları ve var ise doğalgaz tesisatı dışarıdan görünmeyecek şekilde monte edilir. Bu da demek oluyor ki beyaz eşyalar ya da ankastreler mutfak mobilyasına göre değil, mutfak mobilyaları ankastrelere göre dizayn edilir. Çünkü kullanacağınız beyaz eşyaların boyutları sabittir ve seri üretime tabidirler. Mutfak mobilyaları ise bu ölçüler doğrultusunda üretilip, dizayn edilir. Düz tezgahlar üzerinde ankastreler kullanılamaz. Zaten hem konsept olarak uygun değil, hem de görüntü olarak istenileni vermezler.

Ankastrelerinizi kullanırken dikkatli olmalısınız. Bu sabit ürünler metal veya farklı sağlam yapılı maddelerden üretiliyor. Farklı şekillerde, renklerde ve özellikte üretilebilirler. Fakat temizlik konusunda dikkatli davranmak gerekebilir. Bunun nedeni ise kullanılan kimyasal deterjanların boyaya zarar vermesi ve ilk zamanlardaki kontrast görüntünün bozulmasıdır. Bu nedenle boyayı eskiten cif, çamaşır suyu gibi temizlik malzemeler ile bu alanları temizlemeyin. Özel deterjanları tercih edin.

Ankastre mutfak modelleri onlarca seçeneği bir arada sunuyor. Bu nedenle seçeneklerinizi iyi düşünüp öyle karar vermelisiniz. Fiyat olarak istediğiniz modellere göre değişiklik gösteriyor ama ev dekorasyonunda pahalılık açısından başı çeken gereçlerdir. Geri dönmesi zor olan kararlardandır. Pişmanlık yaşamamak için olabildiğince fazla örneği incelemeye ve fizibilitenizi buna göre yapmalısınız. Biz size elimizden geldiğince fazla örnek sunmaya çalıştır. Fikir edinmeniz amacıyla bazı mutfak tasarımlarını inceledik. Buyurun aşağıdaki örnekleri siz de inceleyin.

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ