Ev Dekorasyonu
Ev Dekorasyon Sırları Galeri için tıklayın

Ev Dekorasyon Sırları

20 Kasım 2016
Evinizin dekorasyonunu oluştururken dikkat etmeniz gereken püf noktalarını, dünyaca ünlü tasarımcıların gözünden yansıtıyoruz.

Bazen ev dekorasyonunuzu tasarlarken yardıma ihtiyacınız olabilir. Evlerimiz en mutlu ve en sıcak yaşam alanlarımızdır. İster uzun yıllar olsun ister çok kısa bir süre olsun evlerimizle hemen sıkı bir bağ kurarız. Çünkü evler bizim en güvenli sığınaklarımızdır. Onlara anlam katar, kendimizi ifade ederiz.

Yatak odasından mutfağa, salondan banyoya kadar evin hemen hemen her köşesini keşfeder, kendi izlerimizi bırakırız. İşte bu noktada içinden çıkamayacağımız durumlar ile karşılaşabiliriz. Dar alanların kullanımı, boya seçimi, mobilya seçimi veya aydınlatma problemleri başınız ağrıtabilir. Bu noktada sizlerle paylaşacağımız dekorasyon fikirlerini ve tasarım örnekleriyle açıklayacağız.

Ev boyasında renk seçimleri, renk geçişleri, boş alanların kullanımı, duvar dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenleri, ışık kullanımının nasıl olması gerektiğini örnekleriyle açıklayacağız. Bu pratik bilgilerle inanın çok daha farklı düşünmeye başlayacaksınız. Bu tüyoları uyguladığınızda hem alanlardan tasarruf edebilecek hem de düşüncelerinizi daha rahat hayata geçirebileceksiniz.

Dekorasyon tercihleri tarzlarına göre farklı adlandırılırlar. Bunlardan bazıları bohem, Fransız, İngiliz, İskandinav, naturel veya gelenekçi olarak bilinir. Bu anlamda ülkemiz derin ve uzun bir geçmişe dayanan bir kültüre sahiptir. Özellikle Osmanlı mimarisinin esintilerini hala daha evlerimizde rastlayabiliriz. Bizim tarzımızda biraz abartı ve gösterişli olmak önemlidir. Büyük vazolar, büyük vitrinler, heybetli koltuklar en çok kullandığımız figürler. Çok güzel olmalarına rağmen büyük bir alan ihtiyacımız ortaya çıkıyor. “Ayağını yorganına göre uzat.” demiştir atalarımız.  Ne de güzel söylemişler. Küçük ve dar yaşam alanlarımızda bazı özelliklerimizi unutmak zorunda olmasak da birazcık fedakarlık etmek durumundayız.

İyi bir ev dekorasyonu yapmak için bazı detaylar konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Fakat ne yazık ki tasarımcıların gizli bir kural kitabı da yok. Yani tamamen estetik duygusu ile hareket ediyorlar. Biz rüyalarımızı ve hayallerimizi doğanın ve sezgilerin gücü ile gerçekleştiriyoruz diyebiliriz. Bu yazımızda size daha önceden kullanılmış ve dekorasyon konusunda dünya genelinde kabul edilmiş birkaç genel fakat önemli bilgiden bahsedeceğiz. İşte karşınızda modern dekorasyon için 12 altın kural.

PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ